Tipy na výlety
Pokud vás vaše cesty zavedou na Křivoklát, jistě se budete chtít podívat na dominantu této nevelké obce, kterou je královský hrad Křivoklát. Vězte, že tato památka nemusí být jediným cílem vaší návštěvy. Křivoklátsko je oblast jedinečná nejen bohatstvím krásných lesů, ale i množstvím přírodních a kulturních památek. Pokud navštívíte naše Informační a vzdělávací středisko, můžete si prohlédnout stálou expozici „Les kolem nás“ a dozvědět se spoustu užitečných informací, které vám budou poskytnuty v rámci turistického informačního servisu. Personál vám určitě doporučí návštěvu rekreačně naučného areálu, který se nachází v blízkosti budovy informačního střediska. Najdete u nás i bohatou aktualizovanou nabídku tipů na výlety nejen na Křivoklátě, ale i v jeho okolí. Zde je malá ukázka toho, jak můžete strávit na Křivoklátsku svůj volný čas. Naším prvním tipem je výlet na rozhlednu.
Rozhledna Máminka
Výchozím místem pro výpravu na tuto rozhlednu je obec Hudlice. Rozhledna je dominantou naučné stezky Krušná hora – Hudlický vrch, která má 14 zastavení a 30 informačních tabulí týkajících se historie Hudlic a jejich okolí.
Hlavní nástupní místa jsou:
č. 1 = Na Vartě (GPS: 49.9552522N, 13.9232533E)
č. 11 = Na Úmrlčí (GPS: 49.9601842N, 13.9444481E)
č. 6 = Pod Chvojinkou (GPS: 49.9807203N, 13.9434825E).
Na těchto místech jsou nově zřízena parkoviště. Trasa vede po upravených a značených komunikacích a je vhodná pro pěší i cykloturistiku. Nejkratší cesta k Mámince vede z nástupiště č. 1.
Dřevěná konstrukce ve tvaru trianglu o celkové výšce 33 m je zasazena ve vrcholovém paloučku Krušné hory v nadmořské výšce 606 m. Z rozhledny je výhled na široké okolí, v dobré viditelnost lze spatřit Klínovec, Ještěd nebo Šumavu. V letní turistické sezoně (o víkendech) je přímo pod rozhlednou možnost posezení a občerstvení. Zde je možno také zakoupit turistické známky, vizitky, propagační materiál, pohlednice a jiné upomínkové předměty. Ve večerních hodinách bývá rozhledna nasvícena.
Pokud se zdržíte přímo na Křivoklátě, doporučujeme vám další výlet a tím je procházka v jedinečné přírodní rezervaci.
Naučná stezka Brdatka
Naučná stezka se nachází v samotném srdci chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a spojuje městys Křivoklát s obcí Zbečno přes území přírodní rezervace Brdatka, která se rozkládá na zalesněném strmém svahu nad řekou Berounkou. Poskytne vám nejen kouzelné výhledy na meandr této řeky, ale spoustu zajímavých informací o flóře i fauně této rezervace. Stezka začíná v horní části obce nad hradem Křivoklát, pokud projdete naše lesní hřiště, napojte se na červenou turistickou značku. Půjdete nepříliš náročným terénem bez výraznějšího převýšení. V osadě Písky pokračujte po zelené, údolím potoka Štíhlice až do Zbečna. Pokud nechcete dojít až do Zbečna, na Pískách se můžete vydat po druhé straně hlavní silnice zpět po červené značce a napojíte se tak na vycházkový okruh, který vás dovede zpět na Křivoklát. Ujdete tak příjemných šest kilometrů krásnou křivoklátskou krajinou.
V našem třetím tipu vás pošleme do nedaleké obce Skryje, klidně si na ně vyhraďte celý den, určitě to stojí za to.
Skryjská jezírka
Nachází se asi 3 kilometry od obce Skryje, stačí když zaparkujete přímo v obci a na místo vás dovede značená stezka. Dvě malá jezírka na Zbirožském potoce leží v přírodní rezervaci Jezírka s rozlohou 60 ha, která je součástí CHKO Křivoklátsko. Jezírka vznikla postupným utěsňováním skalních puklin a následným zatopením po vydatných deštích v roce 1872. Francouzský vědec Joachim Barrande zde objevil významná paleontologická naleziště zkamenělých schránek trilobitů a ostatních živočichů. Ve stejném místě se nachází také Skryjský vodopád.
Návštěvou Skryjských jezírek ale vaše návštěva v obci končit nemusí. Kdo se chce ještě projít, může se vydat na dva kilometry dlouhou naučnou stezku Skryjský luh, která začíná přímo u Skryjského mostu a vede mezi chalupami proti proudu potoka. Na její realizaci se podílely Lesní správa Křivoklát a Obecní úřad ve Skryjích. Je zaměřena na historii a současnost lesního hospodaření, nechybí ani informace z myslivosti, tradice pálení dřevěného uhlí a další poznatky o historii samotné lokality včetně zajímavostí o její flóře i fauně. Pokud vám stále ještě zbývá čas, navštivte muzeum věnované paleontologickému výzkumu a životu Joachima Barranda se sbírkami a ilustracemi zkamenělin trilobitů i jiných prvohorních živočichů, expozicí lidové kultury a bydlení a ukázkou archeologických nálezů z oblasti Týřova.
Za zmínku jistě stojí další zajímavá místa v okolí, kam se můžete vydat:
- Hamouzův statek ve Zbečně: unikátní stavební památka, jejíž nejstarší část pochází z konce 16. století
- Týřov: trosky středověkého hradu s krásnou vyhlídkou do údolí řeky Berounky
- Pamětní síň Oty Pavla: kouzelné místo v Luhu pod Branovem, vzpomínka na sportovního novináře a spisovatele Otu Pavla
- další a další zajímavosti jako jsou pomníky, kapličky, vyhlídková místa, hrady Žebrák a Točník a spousta dalších unikátních míst, která určitě stojí za návštěvu.